Okupas - kim są, czy chroni nas prawo, czy należy się martwić i jak się przed tym uchronić podczas zakupu nieruchomości?
Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości w Hiszpanii, ale obawiasz się, że los okupas wejdą do Twojego mieszkania? Poznaj zjawisko okupas, a dowiesz się czy jest to prawdziwe zagrożenie dla Ciebie i Twojego wymarzonego domu.
Jeśli rozglądasz się za nieruchomością w Hiszpanii, na pewno udało Ci się napotkać takie sformułowanie jak “okupas”, “okupados” lub “ocupatos”. W Internecie można znaleźć wiele artykułów budzących strach w osobach zainteresowanych inwestycjami w słonecznej Hiszpanii, jednak czy problem los okupas jest naprawdę aż tak poważny? Czy powinno Cię to powstrzymywać przed zakupem wymarzonego domu w Hiszpanii?
Kim są “okupas”?
Słowo okupas, wywodzące się od hiszpańskiego ocupación, określa tzw. dzikich lokatorów, którzy bezprawnie zajmują nieruchomości, które są czasowo lub stale opuszczone. Działanie okupas jest spowodowane brakiem dostępu do taniego mieszkania lub chęcią wymuszenia w ten sposób legalizacji tytułu prawnego do nieruchomości. To zjawisko zniechęca wiele osób do inwestycji w Hiszpanii.
W internetowych artykułach często pomijane jest jakich nieruchomości to zjawisko dotyczy, dlatego warto podkreślić, że jest to problem głównie nieruchomości, których właścicielami są banki lub duże firmy. Rozmawiamy zatem głównie o budynkach, które pozostają nie zamieszkałe przez wiele miesięcy, ponieważ bank, który przejął je po tym, jak ich właściciele nie spłacili kredytu, nie podejmuje działań w celu ich sprzedaży ani wynajmu. To właśnie tego typu podmiotom los okupas spędza sen z powiek. O wiele rzadziej zdarzają się przypadki, że dzicy lokatorzy zajmują mieszkania prywatnych właścicieli podczas ich nieobecności. Lepszą opcją jest dla nich zajęcie własności banku lub firmy niż wchodzenie w konflikt z osobą prywatną.
Co mówi na ten temat prawo?
W Hiszpanii bezprawne zajęcie nieruchomości jest oczywiście traktowane jako przestępstwo. Mówi o tym art.202 kodeksu karnego:
Kto, nie mieszkając w nim, wchodzi do cudzego mieszkania lub przebywa w nim wbrew woli jego mieszkańców, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do dwóch lat;
Jeżeli zajęcia dokonano z użyciem przemocy lub zastraszenia, przestępstwo podlega karze pozbawienia wolności od roku do czterech lat i grzywnie od sześciu do dwunastu miesięcy.
Warto podkreślić, że odnosi się to również do drugiego domu czy domu wakacyjnego, nawet jeśli właściciel pojawia się tam tylko raz w roku.
W kontakcie z los okupas najważniejsze są pierwsze 48 godzin od ich wtargnięcia na teren Twojej własności. Przyłapanie włamywaczy na gorącym uczynku i posiadanie dowodów w postaci nagrań z monitoringu czy alarmu z czujnikami ruchu, pozwala policji natychmiast pozbyć się niechcianych lokatorów, ale tylko jeśli włamanie zostało zgłoszone nie później niż do 48 godzin od zdarzenia.
Niestety sprawa się komplikuje w momencie, gdy zgłoszenie przejęcia nieruchomości zostało dokonane później niż w przeciągu pierwszych 48 godzin. W takiej sytuacji kluczowym narzędziem jest ekspresowa eksmisja, zawarta w art. 441 Kodeksu Cywilnego. Na czym polega?
Los okupas mają 5 dni, aby udowodnić swoje prawo własności, jeśli im się nie uda, sąd wydaje decyzje o eksmisji. Ekspresowa eksmisja dotyczy tylko lokali należących do osób fizycznych. Dlatego, gdy w mediach widzimy nagłówki o długotrwałych procesach pozbycia się okupas, to zazwyczaj właścicielami takich nieruchomości są firmy lub banki. Dla dzikich lokatorów liczy się jak najdłuższy pobyt w lokalu, dlatego unikają oni przejęć mieszkań osób prywatnych, które mają możliwość ekspresowej eksmisji.
Jak chronić swoją nieruchomość przed okupas?
Zjawisko los okupasi nie powinno Cię odstraszać przed zakupem wymarzonego domu w Hiszpanii. Jest kilka prostych sposobów, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość przed dzikimi lokatorami.
Kamery wewnątrz i na zewnątrz
Alarm z czujnikami ruchu
Umowa z firmą ochroniarską
Wynajmowanie podczas Twojej nieobecności
Kupno na strzeżonym osiedlu
Inwestowanie w odpowiedniej okolicy
Dobre relacje z sąsiadami - podczas naszej nieobecności sąsiad zawsze może rzucić okiem czy koło Twojego domu nie kręci się nikt podejrzany.
Nawiązanie współpracy z profesjonalną agencją zarządzającą nieruchomościami - taka agencja nie tylko pomoże w zapewnieniu kompleksowej obsługi formalno-prawnej procesu zakupu, ale również zabezpieczy naszą nieruchomość i skutecznie nią będzie zarządzać w podczas Twojej nieobecności. Współpraca z profesjonalistami oznacza, że wszelkie niezbędne kwestie będą perfekcyjnie załatwione, a w przypadku ewentualnych problemów, agencja podejmie szybką i skuteczną interwencję na miejscu. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz majątek jest w rękach zaufanych specjalistów, nawet gdy znajdujemy się na drugim końcu Europy lub na innym kontynencie.
W prosty sposób można się zabezpieczyć przed zajęciem domu przez dzikich lokatorów. Nawet jeśli dojdzie do zajęcia lokalu, prawo chroni właścicieli będących osobami fizycznymi. Zjawisko los okupas bardzo rzadko dotyczy osób prywatnych, dlatego jeśli zastanawiasz się nad mieszkaniem lub domem w Hiszpanii, nie powinno Cię to powstrzymywać przed zakupem wymarzonej nieruchomości. Aby znaleźć inwestycje idealną dla Ciebie, odwiedź Homefy.pl