Zmiany na rynku nieruchomości w 2024
Odkryj trendy i inicjatywy na polskim rynku nieruchomości 2024. Jak programy rządowe i kredyty kształtują rynek? Kluczowa walka z brakami mieszkaniowymi.
Rynek nieruchomości w Polsce
Polski rynek mieszkaniowy nieprzerwanie się zmienia. Programy dofinansowań rządowych na nieruchomości napędzają popyt, jednak luka podażowa jest coraz większa. Eksperci szacują, że w Polsce brakuje około 2 miliony lokali mieszkalnych. Co dużym prawdopodobieństwem przełoży się to na dalszy wzrost ich cen.
Według danych statystycznych Narodowego Banku Polskiego średnia cena za metr kwadratowy (rynek wtórny) w IV kwartale 2023 wynosi 16 666 zł w Warszawie, w porównaniu z IV kwartałem 2022 roku 13 499 zł stanowi prawie 23,5% wzrostu.
Kredyt 2% i jego skutki
Jednym ze skutków bezpiecznego kredytu 2%, jest wzrost cen mieszkań. W 2023 r. zostało udzielonych ich ponad 56 tysięcy.
Pojawiła się również inna inicjatywa rządu - kredyt 0%. Według obecnych informacji, podawanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, kredyt 0% powinien ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Kredyt ten, będzie przeznaczony dla osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, lecz wyjątkiem stanowią rodziny 5-cio osobowe, które chcą polepszyć swój komfort życiowy. Różnicą w stosunku do kredytu 2%, jest również wchodzące kryterium wieku oraz zarobków brutto.
PRS - Private Rented Sector
Możemy zaobserwować, że inwestorzy poszerzają swój obszar zainteresowań o rynek najmu instytucjonalnego (PRS- Private Rented Sector), który w Polsce znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju.
Najem ten, jest bardziej rozpowszechniony w krajach Europy zachodniej, jednakże budzi coraz większe zainteresowanie wśród Polskich inwestorów i stale się rozrasta. Firma doradcza PwC przewiduje, że liczba lokali PRS może zwiększyć się do około 85 tysięcy, przed rokiem 2028.
Na podstawie analizy obecnych trendów, można stwierdzić że rynek PRS jest obiecujący.
Zmieniający się sposób życia ludzi, szczególnie pokolenie Z, które obecnie wchodzi na rynek pracy, wpływa na zwiększenie zainteresowania mieszkaniami na wynajem. Młodzi ludzie częściej są skłonni do zmieniania pracy, w wielu przypadkach wiążącym się również z potrzebą znalezienia nowego miejsca zamieszkania.
Granty na energooszczędne mieszkania komunalne i TBS-y
Granty są przyznawane na tworzenie energooszczędnych mieszkań w przypadku gospodarstw domowych o niższych dochodach (również mieszkań komunalnych),
dofinansowanie może osiągnąć nawet wysokość 15% kosztów budowy. Natomiast, w przypadku mieszkań dla gospodarstw domowych o średnich dochodach, aż do 25% kosztów, do tej sytuacji zaliczamy również mieszkania społeczne czynszowe, w tym SIM oraz TBS. Nabór wniosków trwa do 30 września 2024 roku.
TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) jest szansą dla ludzi nie posiadających dużych funduszy własnych.Pomimo to chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz jest niższy, niż ten na wolnym rynku najmu.
Rynek nieruchomości na świecie
W wielu krajach europejskich, takich jak Holandia czy Niemcy, możemy również zaobserwować wzrost cen nieruchomości, szczególnie w większych miastach. Trend ten jest częściowo następstwem niewystarczającej liczby mieszkań, podobnie jak w Polsce, co skutkuje poszukiwaniami alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, czego przykładem może być rozbudowa sektora najmu instytucjonalnego.
W Szwecji i Szwajcarii natomiast są popularne inicjatywy budownictwa współdzielonego, a także budynków o niskim zużyciu energii. Trendy te odzwierciedlają rosnąca świadomość ekologiczną i efektywność energetyczną.
W Azji, w szczególności Japonii i Singapurze, nowoczesne technologie z sektora budownictwa, rozrastające się inteligentne miasta, jak również zastosowanie rozwiązania zrównoważonego rozwoju odgrywają rosnącą rolę w procesie kształtowania rynku nieruchomości. Analiza tych trendów oraz płynące z niej wnioski, mają szansę stać się inspiracją dla przyszłego rozwoju rynku nieruchomości w Polsce, a także efektywnego wykorzystania dostępnych inicjatyw i najlepszych praktyk inny krajów.
Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi
Możemy również zaobserwować wzrost zainteresowania inwestycjami w nieruchomości komercyjne, zaliczają się do nich lokale handlowe, biura, hotele, jak również magazyny. Inwestorzy poszukują alternatywnych sposobów lokowania kapitału, w następstwie czego wzrasta popyt na tego rodzaju nieruchomości.
Podsumowanie
Rynek nieruchomości w Polsce w 2024 roku jest świadkiem dynamicznych zmian, napędzanych zarówno przez działania rządowe, jak i globalne trendy. Programy dofinansowania, takie jak kredyt 2% oraz kredyt 0%, wpływają na popyt i cenę mieszkań, jednocześnie rozwiązując potrzeby różnych grup społecznych. Rozwój sektora najmu instytucjonalnego, granty na energooszczędne mieszkania i inwestycje w nieruchomości komercyjne są kluczowymi elementami rynku.
Jednakże, rosnąca luka podażowa i wzrost cen mieszkań stanowią wyzwania, które wymagają dalszych działań. Analiza trendów na rynkach nieruchomości innych krajów może dostarczyć inspiracji dla dalszego rozwoju polskiego rynku. Warto również zwrócić uwagę na rozwój inicjatyw zrównoważonego rozwoju oraz alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które mają szansę przekształcić rynek nieruchomości w Polsce i na świecie.
Zapytaj o wolny apartament
Skorzystaj z formularza kontaktowego,
a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.
Napisz wiadomość
Poniżej znajdziesz adresy email do poszczególnych działów naszej firmy.
Kontakt dla deweloperów
Jeśli jesteś zainteresowany jedną z naszych usług
i chcesz dowiedzieć się więcej:
Kontakt dla mediów
Jeśli piszesz artykuł na temat rynku nieruchomości
i potrzebujesz naszego komentarza eksperckiego: